100 Yıl Öncesinin Kadınlarında Makyaj

2000 Hatta 2010’lu yıllarda kozmetik sektörü oldukça geniş bir yelpazede ve her yıl yüzlerce yeni ürün keşfediliyor. Bir ruj ya da bir bakım kremini onlarca çeşidin arasından seçiyoruz. Peki ya yüz yıl evvel kadınlar nasıl makyaj yapıyorlardı? İşte bu merakınızı gidermeye geldik.
Örneğin limon suyu. Yılların verdiği değişimle makyaj ve güzellik trendler de değişim göstedi. Şimdilerde bronz bir ten güzel olarak kabul edilse de bundan 100 yıl evvel bronz tenli olmak bir ekonomik ölçüttü ve alt geliri temsil ediyordu. Beyaz ten ise asil ve zengin bir kadının sahip olması gereken en önemli şeydi. Hal böyle olunca kadınlar tenlerini beyazlatmak için ellerinden geleni yapıyorlardı. Bu yöntemlerden biri ise limon suyuydu. Rom, sirke ve limon suyu karışımı ten beyazlatıcı etkisiyle genç kızların gözde makyaj ürünüydü. Oysa bu tarz yüz karışımları ciltte erken yaşlanma ve yıpranmaya sebep oluyordu.
Vazelin her derde deva bir ürün olarak 2000’li yıllara damgasını vurdu. Her sorunumuz için mucizevi bir çözüm olan bu ürün ne amaçla kullanılıyordu peki? Cildi yumuşatmak, çatlak dudaklara süreek acıyı azltıp iyileştirmek, makyaj silmek, güneş yanmalarını gidermek, hatta kıyafetten makyaj lekelerini çıkarmak için kullanıyordu. Bu madde bize çok farklı gelmiyor çünkü hala aynı amaçlarla kullanıyoruz vazelini. Bir başka kullanım yeri ise kirpiklerdi. Kömür tozu ile karıştırılan vazelin, kirpiklere uygulanıp maskara maskara niyetine kullanılyordu.
Son olarak günümüzde böcekleri pişirip yiyen kültürlere alışamamışken, 100 yıl önce makyaj malzemesi olarak kullanılması biraz sert gelebilir. Ancak bu durum bir gerçek; geçmişte ruj olarak spesifik bir böceğin kabukları ezilip suyu dudaklara sürülürdü. Herkes tarafından bilinen “kan kırmızısı” rujun temel malzemesi karmin böceği idi. Karmini vazelin ve bal mumu tarzı jel ürünlerle karıştıran kadınlar, elde ettikleri ürünleri dudak ve yanaklarına sürüyordu.

Bir cevap yazın