Anne sütünü arttırmanın doğal yolları

Anne sütünü arttırmanın doğal yolları

Anne sütü ekonomik bir besindir. Ayrıca A,C ve D vitaminleri bakımından zengindir.Bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişiminde annesütünün önemi büyüktür.Bebek ve anne arasındaki duygusal bağı kuvvetlendirir.Anne sütü protein açısından çok zengin bir besindir.Anne sütünün antibiyotik değeri vardır.

Düzenli ve yeterli tüketim bebeğin sarılık olma ihtimalini düşürür.Anne sütünün bebeğe olduğu kadar anneye de faydası vardır.Doğum sonrası genişleyen rahim kaslarını güçlendirir ve rahmin eski hâline dönmesine yardımcı olur. Meme kanseri riskini ve annedeki kanamaları azaltır.

Emziren annenin çiğ meyvelerdense kuru meyveleri tercih etmesi gerekir.Çiğ meyveler gaz oluşumuna sebebiyet verebilir.Ayrıca annenin haşlanmış sebzeler tüketmesi sütün artmasına yardımcı olur. Bunun yanında anne sütünü arttırabilecek yine birçok yöntem vardır. 

Bol sıvı tüketimi

Uzmanlar annesütünün %87’sinin sudan oluştuğunu söylemektedir.Bu yüzden annenin günlük sıvı tüketimini arttırması gerekir.Günde ortalama 3-3,5 litre su tüketimi yeterli olacaktır.Suyun yanında komposto ve ayran gibi sıvı besinler tüketilmelidir.Yapılan araştırmalara göre alkolsüz malt içeceğinin annesütünü artırdığı söylenmektedir.

Bitkisel çaylar

Bitkisel çaylar arasında en çok rezene çayı anne sütünü arttırmak amacıyla tercih ediliyor.Yapılan araştırmalar sonucunda rezene tohumunun da anne sütünü arttırdığı görülmektedir.Bir bardak sıcak suyun içine 1 çorba kaşığı rezene tohumu ekleyip yarım saat beklettikten sonra içebilirsiniz.Rezene tohumunu suda haşlayarak tüketmeniz de mümkündür.Rezenenin yanında ada çayı, ıhlamur, papatya çayı, ısırgan otu çayı gibi doğal çaylar da yine anne sütünün artmasına yardımcı olur.

Emzirme

Bütün bu yöntemlerin yanında en çok söylenen, emzirme ile sütün artacağıdır.Bebeği emzirirken her iki göğsün de kullanımı sütün artmasına yardımcı olacaktır.

Emzirmek anne sağlığını olumlu yönde etkiliyor

Dinlenme

Annenin bebeğin uyuduğu zamanlarda uyuması gerekir.Uyku anne sütünün artmasını sağlar.Annenin stresli ortamlardan uzak durması ve pozitif olması gerekir.

Kompres
Bebeği emzirmeden önce göğse uygulanan sıcak kompres kan dolaşımını düzenleyerek sütün gelmesini sağlar. 

 

Bir cevap yazın