Geç döllenme nedir?

Geç döllenme nedir?

Geç döllenme hakkında pek çok bilgi mevcuttur. Pek çok kadın geç döllenme ile ilgili bilgileri merak ediyor. Ddoğru bilgilendirme amacıyla geç döllenme konusu hakkında bilinmeyenleri haberimizde derledik.

GEÇ DÖLLENME NEDİR?

Düzenli bir adet döngüsü 28 ile 35 günde tekrarlanmaktadır. Yumurtlama günü de, adetin başlayacağı tarihten yaklaşık 14 gün önce meydana gelmektedir. Örneğin; 30 günde bir adet olan kadının yumurtlama tarihinin, adetin başlangıcından 16 gün sonrasında olduğu hesaplanır. Bu duruma göre 16.gün salınan yumurta, aynı zamanda diliminde gerçekleşen bir cinsel birliktelik sonucunda vajinaya salınmış olan sperm ile döllenebilmektedir. Döllenme gerçekleştiği takdirde, yumurta hücresi rahime doğru ilerleyip rahim iç duvarına tutunarak embriyo haline gelir. Eğer döllenme mevcut değilse, adet döngüsü başladığında yumurta hücresi ve rahim iç duvarı kanama yoluyla vücuttan atılır.

Geç döllenme, beklenen yumurtlama tarihinin herhangi bir nedenden ötürü daha geç başlaması durumunda meydana gelir. Gebeliğin oluşmadığı durumlarda, geç yumurtlama olduğunda adet tarihinin başlaması da gecikecektir. Ancak gebelik oluştuğu için adet döngüsü oluşmayacağından, geç yumurtlama ve geç döllenmenin hiçbir belirtisi olmayacaktır.

GEÇ DÖLLENMENİN RİSKİ VAR MIDIR?

Geç döllenme veya geç yumurtlama herhangi bir probleme işaret etmez. Gebeliğin başlaması veya devamı ile ilgili bir önemi yoktur. Düşük, kanama veya diğer problemlere sebep olmaz, bunlarla ilgili değildir. Sadece gebelik haftasının kaç haftalık olduğunu yanıltabilir bu duruma dikkat etmek gerekir.

Bir cevap yazın