Makyaj Malzemeleri Ne kadar Yaşar?

Cilde temas eden, yenilen, içilen ve hatta içinde kimyasal bulunduran ve solunan her şeyin bir son kullanma tarihi vardır. Bunu kullandığınız ürünün ambalajında görebilirsiniz. Ancak konumuz bu ürünlerin raf ömürleri değil. Sizler için makyaj malzemelerinin açıldıktan sonra ne kadar süre kullanılabileceğini derledik.

Makyaj malzemeleri doğrudan cildimize temas eden hatta zaman zaman ağız yoluyla yiyebildiğimiz, temizliğine ve kullanım ömrüne en çok dikkat edilmesi gereken ürünlerdir. Bunlara dikkat edilmediğinde ciddi alerjik sorunlarla e enfeksiyonlarla uğraşmak zorunda kalabiliriz.

Örneğin yüzünüzdeki lekeleri kapatmak için bir numaralı kurtarıcınız kapatıcıların yüzünüzde yeni lekeler çıkarmasını istemezsiniz diye düşünüyoruz. O nedenle kapatıcıyı bir kez açtıktan sonra likit kapatıcılar 6 ay, toz ve stick kapatıcılar ise 1 yıldan fazla dayanamaz. Yani kapatıcının renginin değişmemesi hala hayatta olduğu anlamına gelmez.

Sıra fondötene geldiğinde ambalajı hiç açmazsanız 2-3 yıl sonra dahi açıp kullanabilirsiniz. Ancak açılmış bir fondötenin ömrü ancak 6 çok zorlarsanız 8 ay olabilir. Çünkü toz olanların dışındaki fondöten çeşitleri su bazlıdır ve bakterilere davetiye çıkarır. Banyo gibi nemli alanlarda saklanmaları fondötenlerin ömrünü daha da kısaltır. Ve bozuk bir fondöten cildinizde ciddi tahrişlere yol açabilir.

Pudralarınız 2 yıla kadar dayanabilir. Ancak bazı pudralar içlerindeki bitkisel özler nedeniyle çok az miktarda da olsa su içerebilir. Bu nedenle bakteri riski bulunur yani pudralarınızı da banyoda saklamayın.

Gözlerinizi ön plana çıkartmak için onları kızartmaya hiç gerek yok. Göz farlarınızı toz ya da krem fark etmeden 2 ayda bir değiştirin. Sürme işlemini elinizle yapıyorsanız uygulamadan önce ellerinizin temiz olduğuna da dikkat edin. Sıra likit ya da kaleme geldiğinde her 3 ayda bir değiştirilmelidir. Tıpkı göz farı gibi göz kalemi de bakterilerin gözle temasına neden olabilir. Eğer süresi dolmuş ya da bakteri içeren bir kalem kullanıyorsanız gözlerinizde kızarıklık, kaşıntı ve tahriş meydana gelebilir. A6ynı durum maskaranız için de geçerlidir. Maskaranın fırçasında bakteri birikebilir bu nedenle her 2 ayda bir onun da değişmesi gerekir.

Ve son olarak ruj ve parlatıcılar su içermedikleri için bakteri barındırma oranları çok düşüktür. Fakat sürekli ağızla temas ettiği için 1 yıl sonra yenisi ile değiştirmeniz gerekir. Ruj ve parlatıcılar yağ içerir. Bu nedenle zamanla kullanıldıkça bayat yağ gibi kokmaya başlar.

Bir cevap yazın