Profesyonel Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Profesyonel cilt bakımı dediğimizde öncelikle işin uzmanlarından yardım almak çok önemlidir. Cilt tiplerine göre farklı ihtiyaçlar ve bakımlar mevcuttur. Kliniğimizde bize danışan kişilerin öncelikle cilt yaşını tespit ediyoruz bu önemli bir ayrıntı, biyolojik yaşımız ve cilt yaşımız çoğu zaman farklılık gösterebilir. Bize danışan hastalarımızın cilt yaşı bazen biyolojik yaşlarından çok daha fazla olurken bazende çok daha genç oluyor. Biz kliniğimizdekişiye özel programlar sunuyoruz, öncelikle cilt tipi ne olursa olsun (karma, yağlı, normal, kuru) cildi mutlaka temizleyerek başlıyoruz temizlemek derken profesyonel anlamda gözeneklerin derinlemesine arınmasından bahsediyoruz, günümüzde en çok tartışılan bize danışan hastalarımızın da merak ettiği konu cildimizdeki siyah noktaları sıkmalımıyız?

Cildimizdeki gözenekleri profesyonel cilt bakımı yaparken elbetteki hem kapalı komedonları (milia)hemde siyah noktaları temizlemeliyiz.Ancak burada önemli olan bu temizliğin profesyonel bakım esnasında uygun olan aşamalardan geçen ciltteki gözeneğin hijyenik koşullarda arındırılmasıdır. Aksi takdirde tıkanan gözenekler cildin oksijenlenmesini engelleyeceğinden cilt yenilemez ve bu tıkalı olan gözeneklerdeki biriken yağ ve kir tabakası sivilce oluşumuna neden olur. Burada önemli olan evde tırnaklarla asla gözenekler sıkılmamalıdır. Bu şekilde ciltte leke ve iz kalma olasılığı yüksektir.

Kliniğimizde muhafazakar yöntemlerle yapılancilt bakımı mümkün olduğunca az kullanmaktayız(bu yöntemler bazen cilttin ihtiyacına göre kullanılabilir. Biz kliniğimizde yeni nesil el değmeden gözenekleri temizleyen hydrafacial cihazını tercih ediyoruz.B u cihazla kişiye özel tek kullanımlıksteril başlıklar kullanarak nazik fakat etkili (vortex) vakumlama sistemiyle derinlemesine tüm gözenekler taranıyor.Cildin durumuna göre kür olarak uygulama yapılabilir ya da tek seanslık temizlik yetebilir.

Temizlik aşamasından sonra,yine cildin yaşı ve ihtiyacı uzman tarafından göz önüne alınarak ciltte sarkma mevcutsa yada geniş bir yüzü daha ince göstermek istersek hifu sistemlerinden yararlanabiliyoruz,ultrasonik dalgalarla cilde dermisin altında bulunan smas denilen kas tabakasını uyararak ciltte sıkılaşma ve şekillenme sağlıyoruz.

Profesyonel bakım yaparken danışanlarımızın yine bize en fazla müraacat ettikleri konu cilt lekeleri,bu konuda lekenin durumunu ve öyküsünü baz alarak çeşitli yöntemler uygulamaktayız.Bu tedavilere başlamadan önce kişinin düzenli haftalık kürlere gelememe durumunda tek kullanımlık cosmelan (ciltte 8-10 saat kalan doktor kontrolünde uygulanan bir maske) uygulamasını tercih ediyoruz. Bu uygulamayla yüz güldürücü sonuçlar aldığımız gibi yine lekenin durumuna göre lazer tedavilerini de tercih ediyorum.Özellikle seboreikkeratoz (yaşlılık lekeleri) da yada akne sonrası derin (skar) izlerde lazerlerle tedaviler çok uygundur.

Profesyonel cilt bakımında danışanların oldukça sık tercih ettikleri bir diğer uygulamamızda dermapen, dermapen otomatik ve titreşimli iğneleme tekniği sayesinde ürünlerin emilim miktarını artırarak tedavi etkinliğini fazlalaştırır. Uygulaması sonrası kullanılan kozmetik ürünlerin ciltten içeri geçişi normal cilt emilimine göre 200 kat artmaktadır. Böylece kozmetik ürünlerin etkinliği oldukça artırılmış olur.

Fraksiyonelmikroiğneleme (Dermapen) uygulaması sonrası ilk gün ciltte kızarıklıklar oluşabilir. Güneş koruyucu kullanmak gerekir. Problemin ağırlığına göre, hastaya uygulanacak tedavi, 7-15 günde bir seans yapılır.

Yapılan uygulamalardan sonra en önemli ve bitiş aşaması kişininde günlük hayatta devam ettirmesi gereken cildi nemlendirme aşaması, bu cildin yapısına göre değişen çoğu zaman nemlendirici krem kullanarak bazen de özellikle kuru ciltlerde nem maskeleri kullanarak yoğun nem yüklemek suretiyle yapılan uygulamalardır. Bu nemlendirme işlemini yaparken özellikle kış aylarında kuruyan bacaklar,kollar ve ellerimizi de ihmal etmemeliyiz.

Bir cevap yazın