Sağlıklı Bir İlişki İçin De Doğal Yaşam Önemli

Sağlıklı Bir İlişki İçin De Doğal Yaşam Önemli

Şehir hayatının içine hapsolmuş, iş temposunda koşturan çiftleri birbirlerine vakit ayıramamaktan şikayetçi ve genellikle mutsuz görürüz. Büyük kentin sorunlarından yorulan ve köylerindeki o doğal yaşama geri dönmeye karar veren insanlar, yıllardır çocuklarının eğitimi, daha çok iş imkanı derken şehir hayatında sıkışıp kalıyorlar. Bu durum birçok cinsel problemi de yanında getirerek çiftleri boşanmalara kadar götürüyor. İyi bir cinsel yaşam için önerilerde bulunan İstinye Üniversite Hastanesi Medical Park Gaziosmanpaşa Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Talat Yurdakul, çiftlerin fırsat buldukça büyük şehrin karmaşıklığından çıkıp daha organik bir yaşama kaçmalarının faydalı olabileceğini belirtti.

Cinsellik uykuyu içine alan ve 24 saat devam eden bir olgudur. Mutlu geçirilen zamanlar, size karşı ilgili bir partner bu işin ilk önceliğidir. Günümüzde büyük şehirlerdeki yaşam biçimi cinsel hayatımızı da kısıtlıyor. Trafikte harcanan uzun saatler, yorgunluk, işimizle ilgili kaygılar ve belki de aynı koşullarda yaşayan partnerlerimiz de bu durumdan olumsuz etkileniyor.

Günümüz büyük şehirlerinde yaşayan çiftler her geçen günle birlikteliklerine daha az zaman ayırıyorlar. Mobil iletişim araçları ve internet ile birlikte, bazen ihtiyaç bazen de çoğunluğa uyum sağlama adına cep telefonlarıyla ya da tabletlerle sosyalleşmek artık hayatımızın büyük bir bölümü haline geldi. Bu da çiftlerin birlikte daha çok baş başa geçirdikleri zamanı önemli ölçüde azalttı. Bu yaşam biçimi kadın ve erkekte orta yaşlarda daha fazla olmak üzere cinsel arzuda azalmaya neden oluyor.

Organik tatillere gidin

Öyel ki bu yaşam biçimi içerisinde beden sağlığımıza özen gösteriyor sağlıklı besleniyor, egzersiz yapıyorsak cinsel yaşamımızın devamı için de gayret göstermeliyiz. Genel sağlığımız için ofis egzersizlerinin üretildiği günümüz yaşam biçiminde, her zaman uyaranların olmasını beklemeksizin partnerimizle iletişime geçmeliyiz. Onunla fiziken aynı ortamda olmasak bile özel zamanlar ve birlikte planlayabileceğimiz etkinlikler yaratmaya çaba göstermeliyiz.

İyi bir cinsel yaşam için önemli formüller

– Partneriniz ile zaman geçirin

-Teknolojiden biraz uzaklaşarak, organik-doğal yaşamın olduğu yerlere, köyünüz varsa köyünüze tatillere gidin.

– Alkol ve sigara, cinsel organlara giden kan akımını azaltır. Kaliteli bir cinsellik yaşamak için sigarayı kesinlikle bırakın. Kadınsanız günde bir, erkekseniz günde iki kadehten fazla alkol almamaya dikkat edin.

– Cinsellikte iyi performans süre ile belirlenmez. Bu sebeple kendinize fiziksel ve psikolojik can sıkıcı hedefler koymayın.

– Yılların vücudunuzda yarattığı değişimler ve ideal imaj takıntısı öz güveninize zarar verip, sizi cinsellikten soğutabilir. Ancak zihinsel ve ruhsal çekimin en az fiziksel çekim kadar önemli olduğunu unutmayın.

Cinsel probleminiz olduğunda bunu partnerinizle paylaşmaktan kaçınmayın.

– Stres; cinsel isteksizlik gibi pek çok cinsel probleme zemin hazırlıyor. Kendinizi gergin hissediyorsanız stres yönetimi konusunda bir uzmandan yardım alın.

– Yüksek kolesterol, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp-damar hastalıkları, kanser, hormonal dengesizlikler ve depresyon gibi birtakım sağlık problemleri erkeklerde sertleşme problemine, kadınlarda ise başta orgazm ve uyarılma sorunları olmak üzere birçok cinsel hastalığa sebep olabiliyor.

– Duygusal durum, partneriniz ile iletişim, stres, uykusuzluk gibi birçok olgu cinsel performansınızı etkiler. Tek seferlik başarısızlığı dikkate almayın. Probleminiz devam ederse bir uzmana başvurun.

Cinsellikte mekan ve uygun koşul aramayın. Gelişen karşılıklı isteklere açık olun. 

Bir cevap yazın