Tatilde Yapılmaması Gerekenler

Tatilde Yapılmaması Gerekenler

Liv Hospital Plastik, Rekonstriktüf ve Estetik Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Gürsel Turgut tatilde yapılan yanlışlara değindi.

Fazla güneşte kalmak

Vücudun D vitamini ihtiyacının yüzde 90- 95’ini karşılayan güneşe gerektiğinden fazla maruz kalmanın vereceği hasar oldukça fazla. Deri kanserlerinin en önemli nedenlerinden biri de güneş ışığı. Güneş ışığında bulunan ultraviyole dalgalar DNA hasarına yol açarak, deri hücrelerinde yapısal değişikliklere yol açabiliyor. Bu değişiklikler sonucu hasarlı hücrelerin büyümesi, çoğalması deri kanserini kolaylaştıracak ortamın hazırlanmasına sebep oluyor. Güneş ışığı deride yer alan benlerin yapısında bozukluk oluşturarak kanser oluşturabildiği gibi sağlam dokudan da kanser oluşumuna yol açabilir. Her bireyin güneşin zararlı ışınlarından korunması gerekir. Özellikle çocukları fazla güneşten uzak tutmak gerekir. Özellikle çocukluk döneminde aşırı güneşe maruz kalmak yaşam boyu deri kanseri gelişme riskini çoğaltabilir.

Açık büfeden ayrılmamak

Tatilde kilo almamak için biraz daha özen göstermek gerekir. Örnek vermek gerekirse açık büfelere karşı daha temkinli olmak da yarar var. Düşüncelerinizde sağlıklı biröğün için gerekli olan yiyecekleri tasarlayarak açık büfeden yiyecek seçin. Peynir, zeytin, domates, yumurta, kuru kayısı ceviz gibi gıdalar ve özel hazırlanmış öğünleri seçebilirsiniz. Tatilde yeme içme alışkanlıkları da değişir. Özellikle her şey dahil konseptli otellerde hamur işleri, tatlılar, kızartmalar, mantı ve gözlemeler burnunuzun dibinde olur. Bu tür yiyeceklerden uzak durabilmenin en etkili yolu bu tarz yiyecekleri görmezden gelmektir. Bu tür gıdaların olduğu bölümlere uğramayın. Kahvaltıyı kuvvetli yapıp öğleni zeytinyağlı ve yoğurtlu salata ile hafif geçirmek, hem zinde hem de aktif hissetmeyi sağlar. İkindi öğününde yağsız kepekli tost ile ayran içilebilir.Akşam yemeğinde ise pilav, kızartma, makarna ve tatlılardan uzak durup ızgara ve sebzelerle bir menü belirlemek, bol su içmek ve hareketli olmak tatilden kilo almadan dönmeyi sağlamada yardımcı olur.

Bütün zamanı şenzlongda geçirmek

Bütün gün şezlongda güneşlenmek yerine, olabildiğince çok yüzmek, plajda top oynamak, sörf, yelken, dalış gibi su sporlarını yapmak ya da bunları öğrenmeye çalışmak da epey  etkili kilo kontrol seçenekleridir.

Sığ Suya Atlamak

Yaz mevsiminde arkadaşlar arasında yapılan birbirini belli bir mesafeden ittirme ya da suya batırma gibi şakalar, sakatlanmalara hatta boğulma gibi hayati tehlikelere yol açabilir. Aşırı yüksekten aşağı atlandığında su beton etkisi oluşturarak vücutta kırılmalara, şuur kaybına neden olabilir. Yazın özellikle macera yaşamak isteyen gençler yüksekliğini, derinliğini bilmediği yerlerden denize ya da havuza atlarlar. Ama bilinmeyen bir yükseklikten atlama, insan vücuduna omurilik felci gibi kalıcı zararlar verebilir. Sığ suya balıklama atlama boyun kırıklarına sebebiyet verebilir. Omuriliğin hemen yakınında solunum merkezi vardır. Kırılmaya bağlı omuriliğin birden şişmesi solunum merkezini etkiler ve boğulma oluşur. Kişi boğulmaktan kurtulsa bile bu sefer onu felç olma riski karşılar. Sığ suya balıklama atlama sırasında genellikle kafanın sert zemine çarpması sonucu travmalar yaşanır ve boyun omurgasının zorlanmasıyla omurilikte hasarlar oluşur. Kaza sonucu omuriliğin tamamı hasar gördüğünde duyu ve hareket kaybı görülebilir. Omurilikteki sinir hücrelerini onarmak neredeyse imkansız olduğundan kişi ömür boyu tekerlekli sandalyeye mahkum kalabilir. Bu yüzden çok dikkatli olmak gerekir.

Bir cevap yazın